4:12 pm - piątek Sierpień 9, 2019

Rodzaje zawodów żeglarskich

Regaty żeglarskie są rodzajem regat za pomocą pojazdów napędzanych siłą wiatru. Zawody żeglarskie można podzielić ze względu na różne czynniki. Regaty wzbudzają dużo pozytywnych emocji w środowisku żeglarskim. Prawie każdy większy ośrodek szkoleniowy organizuje regaty na swoim zbiorniku wodnym, które są zwykle trwale wpisane w krajobraz regionu. Zawody żeglarskie dzielimy ze względu na różne czynniki i można wyróżnić:

podział ze względu na ilość wyścigów: regaty w których jest rozgrywany jeden wyścig i regaty w których jest rozgrywanych wiele wyścigów (lub etapów);

podział ze względu na zastosowane przepisy: regaty floty, regaty meczowe, regaty zespołowe; podział ze względu na miejsce odbywanych regat i rodzaj trasy: regaty małych łodzi na trasie wyznaczonej przez boje, regaty przybrzeżne, regaty morskie, regaty oceaniczne, regaty dookoła globu; podział ze względu na rodzaj jednostek pływających: regaty żaglówek i jachtów, regaty desek z żaglem (windsurfingów), regaty modeli jachtów;

podział ze względu na sposób obliczania wyników: regaty bez przeliczenia, regaty z przeliczeniem.

Rozróżnia się jeszcze zawody żeglarskie ze względu na rodzaj łodzi biorącej udział w regatach: regaty katamaranów, regaty dezet itd. Zawody żeglarskie dzielą się jeszcze ze względu na udział żeglarzy z różnych stron świata, są także zawody ze względu na akwen, w którym się odbywają np. Regaty o Puchar Ameryki, Volvo Ocean Race. Zawody żeglarskie to wyścigi jachtów poruszanych wyłącznie za pomocą wiatru, do których zgłoszone powinny być co najmniej dwie jednostki i których celem jest ustalenie kto pierwszy przebył trasę zgodnie z określonymi przepisami.

Zawody żeglarskie dzielimy także na śródlądowe i morskie, w zależności od akwenu. Na wodach śródlądowych na ogół rozgrywa się zwykle zawody żeglarskie na trasie trójkątnej, zamkniętej. Na wodach morskich zazwyczaj są to długodystansowe regaty etapowe lub non-stop. Zawody żeglarskie międzypaństwowe, czyli zwyczajowe określenie zawodów, w których uczestniczą dwa państwa. Zawody żeglarskie międzynarodowe, czyli bierze w nich udział więcej niż dwa państwa.

W regatach obowiązują reguły żeglugi zgodnej z przepisami regatowymi,

żeglugi zgodnej z instrukcją żeglugi, zgodności jachtu z jego przepisami klasowymi. Z regat rozgrywanych na wodzie można wyróżnić: regaty motorowodne, regaty wioślarskie, regaty windsurfingowe, regaty żeglarskie. Dodatkowo na powierzchni lodu rozgrywa się pewną odmianę regat żeglarskich w postaci zawodów bojerów. Regaty gromadzą sporą liczbę widzów, a także przyciągają znane osobistości(np. Aleksander Kwaśniewski w Giżycku). Najbliższe większe regaty w Polsce zorganizują miasta Sopot, Gdańsk i Gdynia. Będą to regaty na przywitanie nowego sezonu żeglarskiego na Zatoce Gdańskiej. Będą to regaty dla jachtów morskich i kabinowych. Zawody żeglarskie odbędą się w dniach od 29 do 31 maja 2015. W regatach tych wezmą udział załogi profesjonalne i amatorskie oraz jednostki Marynarki Wojennej. W tym sezonie rywalizacja rozpocznie się w Gdyni, drugiego dnia biorący w nich udział odwiedzą Sopot, a uroczyste zakończenie regat odbędzie się w Gdańsku.

Filed in: ogólnie

Comments are closed.