8:20 am - czwartek Sierpień 8, 2019

Żagle i ich funkcje

Żagiel jest odpowiednio ukształtowanym płatem tkaniny będącym napędem wiatrowym dla żaglowców, jachtów, bojerów itd. Żagiel jest rozpięty na omasztowaniu jednostek żaglowych, stawiany jst za pomocą fałów, a kierowany szotami. Jego celem jest dostarczenie siły aerodynamicznej dającej napęd jednostce. Zespół żagli nazywamy popularnie ożaglowaniem. Najczęściej stosowanym materiałem na żagle jest tzw. dakron czyli syntetyczne włókno poliestrowe, które ma właściwości mechaniczne jak płótno.

Najważniejszy żagiel na jachcie to grot. Stanowi najczęściej używany napęd jachtu. Ma możliwość występowania jako jedyny żagiel na jachcie(taka jednostka jest otaklowana jako ket). Grot zwykle jest montowany w likszparze masztu za pomocą likliny lub pełzaczy. Żagiel ten ma duży wpływ na nawietrzność jachtu(skręcanie do linii wiatru). Grot jako jedyny żagiel posiada dodatkowo listy usztywniające, które są przyczepiane w specjalnych kieszeniach na żaglu. Żagiel ten może być stosowany w dowolnych warunkach wiatrowych, zarówno jeżeli chodzi o siłę wiatru i kurs względem wiatru. Natomiast w przypadku siły można w razie potrzeby zmniejszyć powierzchnię żagla poprzez założenie refów.

Kolejnym często widzianym żaglem jest fok. Żagiel ten wchodzi w skład grupy sztaksli czyli przednich żagli mocowanych na sztagach. Fok jest zaczepiany za pomocą likliny na sztywnym sztagu wyposażonym w urządzenie do rolowania tzw. rolfoka. Fok odpowiada za zjawisko zawietrzności jachtu czyli za odpadanie od linii wiatru.

Innym rodzajem żagla jest genua, który jest używany w żegludze ostrymi kursami. Żagiel ten często jest używany w żeglarstwie morskim. Wyróżnia się także żagiel o nazwie bezan. Jest on tylnim żaglem na jednostce żaglowej(co najmniej dwumasztowej) pod warunkiem, że jest to ożaglowanie skośne (suche).

Wyróżnia się również żagle używane w kursach pełnych czyli fordewindzie i baksztagu. Żagle takie są duże i widowiskowe, a zwane są spinakerami. Spinaker jest to żagiel, który ma wygląd jak wielki balon. Używany zazwyczaj w jachtach regatowych ze względu na problemy techniczne w jego postawieniu i sterowaniu. Do sterowanie spinakerem służą brasy. Powierzchnia spinakera często jest większa niż zasadnicza powierzchnia podstawowego ożaglowania jachtu. Ważne jest, aby pamiętać o zrzuceniu wszystkich innych przednich żagli.

Asymetryczną odmianą spinakera jest genaker. Genaker służy do używania w trakcie kursu baksztag, gdyż w fordewindzie pracuje on niepewnie z powodu zbyt dużego zabierania wiatru przez grota. Żagiel ten jest prostszy w obsłudze niż spinaker i także często jest używany w żeglarstwie regatowym.

Warto także wspomnieć o krojach żagli. I tak w przypadku grota i foka wyróżnia się trzy typy krojów żagla horyzontalny, biradalny i triradialny. Na łódkach turystyczny stosowany jest zazwyczaj krój horyzontalny, ponieważ jest najprostszy do wykonania i najtańszy przy zachowaniu wymaganych właściwości wytrzymałościowych. Pozostałe kroje używane są na łódkach regatowych i wymagają one stosowania odpowiednio utkanych materiałów. Stosowanie tych krojów poprawia własności wytrzymałościowe oraz wspomagają sprawność żagli.

Filed in: ogólnie

Comments are closed.