11:43 am - czwartek Sierpień 15, 2019

Żeglowanie z dziećmi

Wiele osób obawia się pływania z dziećmi. Obawiają się oni nieszczęścia w postaci wypadnięcia któregoś z maluchów za burtę lub innych wypadków, które tak naprawdę mogą wydarzyć się nawet bez udziału najmłodszych. Pływania z dziećmi nie należy się bać. Jedyne co trzeba zrobić, to profesjonalnie przygotować się do takiej wyprawy. Dzieci to nie tylko dodatkowy obowiązek i konieczność posiadania oczu dookoła głowy. Musimy pamiętać o ich bezpieczeństwie, ale także o odpowiedniej odzieży, prowiancie i środkach aptecznych. Konieczne jest także dbanie o dorosłych, ponieważ to oni są odpowiedzialni za najmłodszych żeglarzy na pokładzie.
Planowanie podróży
Jeśli już ustaliliśmy, że najmłodsi członkowie rodziny również będą stanowić ekipę żeglarską, należy dokładnie zaplanować podróż i wszystko co chcemy po drodze zobaczyć. Będzie to również świetna zabawa dla dzieci, które mogą w tym czasie uczyć się odczytywać mapę. W tym czasie ustalić trzeba także wszelkie zakazy, które obowiązują podczas pobytu na łodzi. Dzieci bezwzględnie muszą wiedzieć, że rację mają zawsze rodzice, ponieważ są już doświadczeni w przebywaniu na żaglówce.
Przygotowanie jachtu
Żaglówka powinna być przede wszystkim odpowiednio zabezpieczona. Koniecznością jest specjalna siatka bezpieczeństwa, która uchroni nas przed wypadnięciem kogokolwiek za burtę. Wbrew pozorom wystarczą niewielkie fale i rozkołysanie jachtu, aby ktoś niefortunnie przechylił się w stronę wody i wpadł niej. Należy również wyposażyć się w kamizelki ratunkowe odpowiednich rozmiarów. To bardzo ważne, ponieważ zbyt mała lub zbyt duża kamizelka może nie uratować dryfującej osoby, która w jakiś sposób znalazła się poza jachtem. Koła ratunkowe będą również bardzo dobrym pomysłem.
Pakowanie plecaków
Dzieciaki powinny dostać zadanie, spakowania całego sprzętu wodnego, który im się przyda. Wakacje na żaglach wiążą się oczywiście z pływaniem i kąpielami, dlatego niezbędne będą maski, płetwy, rękawki, koła i deski do pływania. Rodzice powinni zadbać o odpowiednie ubranie, buty, a także specjalne szelki asekuracyjne, które dodatkowo zapewnią jeszcze większy poziom bezpieczeństwa.
Prowiant na drogę
Ponieważ podczas żeglugi nie zawsze mamy możliwość zacumowania żaglówki przy brzegu i udania się do sklepu, zwłaszcza podczas podróży z dziećmi trzeba być przygotowanym na wszystko. Najważniejsze są płyny, które podczas żeglugi bardzo szybko się kończą. Zapas powinien być więc podwójny, albo nawet potrójny. Najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w jedzenie, które spokojnie wystarczy na trzy dni. W tym czasie z pewnością będzie szansa na wizytę w pobliskim sklepie spożywczym i uzupełnienie zapasów.
Farmaceutyki
To rzeczy niezbędne na pokładzie, zwłaszcza jeśli podróżujemy z najmłodszymi. Podstawowa apteczna w której znajdziemy plaster, gazę, wodę utlenioną i lek przeciwbólowy może nie wystarczyć. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w środki na biegunkę, zaparcia, syrop na kaszel, maść na ugryzienia oraz specjalną maść z antybiotykiem. Ponieważ na żaglówce słońce towarzyszy nam każdego pogodnego dnia, przydadzą się także środki łagodzące oparzenia, jak np. panthenol. Słońce sprzyja również utracie elektrolitów, co może prowadzić do złego samopoczucia, bólów głowy, a w najgorszym przypadku do omdleń. W takiej sytuacji, warto mieć przy sobie rozpuszczalne elektrolity, które pozwolą na uzupełnienie ich niedoboru w organizmie i szybki powrót do formy. Wiele osób o tym zapomina, a jest to  jedna z najważniejszych kwestii, które powinniśmy mieć na uwadze.

Filed in: na morzu

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.