Rodzaje zawodów żeglarskich

Regaty żeglarskie są rodzajem regat za pomocą pojazdów napędzanych siłą wiatru. Zawody żeglarskie można podzielić ze względu na różne czynniki. Regaty wzbudzają dużo pozytywnych emocji w środowisku żeglarskim. Prawie każdy większy ośrodek szkoleniowy organizuje regaty na swoim zbiorniku wodnym, które są zwykle trwale wpisane w krajobraz regionu. Zawody żeglarskie dzielimy ze względu na różne czynniki i można wyróżnić:

podział ze względu na ilość wyścigów: regaty w których jest rozgrywany jeden wyścig i regaty w których jest rozgrywanych wiele wyścigów (lub etapów);

podział ze względu na zastosowane przepisy: regaty floty, regaty meczowe, regaty zespołowe; podział ze względu na miejsce odbywanych regat i rodzaj trasy: regaty małych łodzi na trasie wyznaczonej przez boje, regaty przybrzeżne, regaty morskie, regaty oceaniczne, regaty dookoła globu; podział ze względu na rodzaj jednostek pływających: regaty żaglówek i jachtów, regaty desek z żaglem (windsurfingów), regaty modeli jachtów;

podział ze względu na sposób obliczania wyników: regaty bez przeliczenia, regaty z przeliczeniem.

Rozróżnia się jeszcze zawody żeglarskie ze względu na rodzaj łodzi biorącej udział w regatach: regaty katamaranów, regaty dezet itd. Zawody żeglarskie dzielą się jeszcze ze względu na udział żeglarzy z różnych stron świata, są także zawody ze względu na akwen, w którym się odbywają np. Regaty o Puchar Ameryki, Volvo Ocean Race. Zawody żeglarskie to wyścigi jachtów poruszanych wyłącznie za pomocą wiatru, do których zgłoszone powinny być co najmniej dwie jednostki i których celem jest ustalenie kto pierwszy przebył trasę zgodnie z określonymi przepisami.

Zawody żeglarskie dzielimy także na śródlądowe i morskie, w zależności od akwenu. Na wodach śródlądowych na ogół rozgrywa się zwykle zawody żeglarskie na trasie trójkątnej, zamkniętej. Na wodach morskich zazwyczaj są to długodystansowe regaty etapowe lub non-stop. Zawody żeglarskie międzypaństwowe, czyli zwyczajowe określenie zawodów, w których uczestniczą dwa państwa. Zawody żeglarskie międzynarodowe, czyli bierze w nich udział więcej niż dwa państwa.

W regatach obowiązują reguły żeglugi zgodnej z przepisami regatowymi,

żeglugi zgodnej z instrukcją żeglugi, zgodności jachtu z jego przepisami klasowymi. Z regat rozgrywanych na wodzie można wyróżnić: regaty motorowodne, regaty wioślarskie, regaty windsurfingowe, regaty żeglarskie. Dodatkowo na powierzchni lodu rozgrywa się pewną odmianę regat żeglarskich w postaci zawodów bojerów. Regaty gromadzą sporą liczbę widzów, a także przyciągają znane osobistości(np. Aleksander Kwaśniewski w Giżycku). Najbliższe większe regaty w Polsce zorganizują miasta Sopot, Gdańsk i Gdynia. Będą to regaty na przywitanie nowego sezonu żeglarskiego na Zatoce Gdańskiej. Będą to regaty dla jachtów morskich i kabinowych. Zawody żeglarskie odbędą się w dniach od 29 do 31 maja 2015. W regatach tych wezmą udział załogi profesjonalne i amatorskie oraz jednostki Marynarki Wojennej. W tym sezonie rywalizacja rozpocznie się w Gdyni, drugiego dnia biorący w nich udział odwiedzą Sopot, a uroczyste zakończenie regat odbędzie się w Gdańsku.

Filed in: ogólnie

Comments are closed.