10:46 pm - czwartek Sierpień 8, 2019

5 najważniejszych pojęć żeglarskich

W każdej dziedzinie istnieją podstawowe słowa, które powinien znać każdy, kto się nią zajmuje. Żeglarstwo również przez lata wykształciło swój mały słownik pojęć i definicji, które obowiązkowo powinien znać każdy człowiek określający się mianem żeglarza. Sprawdźmy, czy żadne z nich nie jest wam obce.
Bakista
Nie, to nie żaden człowiek. Bakistą określa się specjalny schowek w którym załoga może chować swoje rzeczy. Nie jest on duży, spokojnie mieści się pod siedzeniem czy pod koją – czyli żeglarskim łóżkiem. Często znajdują się w nim także niektóre elementy wyposażenia żaglówki.
Bosak
Potrzebny jest on żeglarzom, aby wyłowić jakieś przedmioty z wody lub by odepchnąć żaglówkę od portu. Ma postać kija, zakończonego haczykiem. Najczęściej jest drewniany, albo metalowy.
Bom
To ta część żaglówki na którą trzeba bardzo uważać, zwłaszcza podczas silnego porywu wiatru. Tą nazwą określa się ruchomą rurę, która jest przymocowana do masztu i grota, czyli największego żagla na łodzi.

Kliwater
Zastanawialiście się kiedyś jak nazywają się ślady, które pozostawia za sobą żaglówka? To właśnie kliwater. Ślady te przez pewien czas widoczne są na wodzie i wyznaczają niejako tor po którym porusza się żaglówka.
Krawat
Również podczas żeglowania przyda się pojęcie związane z męską garderobą, jednak jego funkcja będzie zupełnie inna niż dotychczas. W tym przypadku jednak nie jest to ozdoba szyi, a specjalna linka, której zadaniem jest związanie zwiniętego żagla i innych, drobnych elementów, które znajdują się na pokładzie.

Filed in: na morzu

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.