5:34 pm - czwartek Sierpień 8, 2019

Żagiel czy silnik?

sailing-605504_1280Żeglowanie po morzach i oceanach, wyprawy w odległe zakątki świata i ten wiatr we włosach. A jednocześnie te ekscytujące przeżycia związane z obserwowaniem dzikiej przyrody, rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Z myślą o pasjonatach dalekomorskich wypraw stworzone zostały jachty. Obecnie jachty to łodzie, zarówno małe, kilkuosobowe, jak również wielkie okręty. Poza tym jachty mogą być żaglowe, a mogą być również motorowe. A jaki wybierzemy? To już zależy czego oczekujemy.

Jaki rodzaj żeglugi morskiej nas interesuje? Czy chcemy się ścigać z innymi łodziami? A może chcemy wraz z rodziną płynąć w najdalsze zakątki świata? Może chcemy przemierzać oceany, dopłynąć do Hawajów lub na wyspy Bahama? I chcemy płynąć miesiącami?

Jacht żaglowy to nieduży jacht. Został on stworzone w celach zarówno sportowych, jak również turystycznych. Na pokładzie takiego jachtu zmieści się nieduża liczba osób. Może to być akurat grupa sportowców, która będzie się ścigać z innymi jachtami żaglowymi. Oczywiście na pokładzie takiego jachtu możemy również popływać sobie w morzu przy brzegu. I również możemy sporo zwiedzić. Płynąc na pokładzie takiego jachtu zwyczajnie popływamy sobie żaglówką, aby omówić różne sprawy lub zrelaksować się po ciężkim tygodniu pracy.

Osobnym rodzajem jachtu jest jacht motorowy. Jest to jacht, którego napędem jest silnik. Tutaj wyróżnić możemy różne rodzaje łodzi. Od małych i zgrabnych, aż po wielkie. Małe jachty motorowe mogą służyć do pływania po morzach czy zatokach. Spędzimy w nich miło weekend w gronie znajomych. A czasem popływamy w nich szybciej i poczujemy wiatr we włosach. Może nawet będziemy się ścigać z innymi łodziami tego typu. Na pokładzie takiego jachtu możemy również spędzić wiele dni.

Wśród jachtów istnieją jeszcze duże łodzie. Łodzie, na których możemy pływać miesiącami. A na ich pokładach pomieszczą się całe rodziny. Łodzie te są w stanie zabrać niezbędne wyposażenie umożliwiające żeglugę w najdalsze rejony świata. Popłyniemy z całą rodziną na wyspy Bahama, opłyniemy całe Morze Śródziemne albo zwiedzimy jeszcze jakiś rzadki zakątek świata.

Jaki więc jacht mamy wybrać? To wszystko zależy od naszych upodobań. Zależy od tego czy chcemy raz na jakiś czas popływać sobie niedużą łodzią w gronie znajomych czy też chcemy się wybrać za ocean. Czy chcemy się ścigać z innymi posiadaczami jachtów, czy po prostu pozwiedzać sobie.

Jacht możemy wybudować sami, możemy go zakupić albo wyczarterować. Budowa jachtu wymaga wiedzy. Ale ma też swoje plusy – jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzą to wybudujemy okręt, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Jeżeli chodzi o zakup – możemy kupić nową łódź, a możemy kupić okręt z drugiej ręki. A które rozwiązanie jest lepszy? Używany jacht to nie to samo co nowy, ale możemy go dostać po niższej cenie. Istotne też jest, abyśmy otrzymali stosowną dokumentację. Wyczarterowanie jachtu to kolejna możliwość. Ma swoje zalety, jeżeli nie chcemy kupować jachtu na stałe. Jachtem trzeba się zajmować. Czasem więc lepiej jest go wynająć.

Filed in: na morzu

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.